جزیره درختان گمشده

جدیدترین رمان الیف شافاک از سوی نشر نون منتشر شد

تازه‌ترین اثر الیف شافاک نویسندۀ نامدار انگلیسی به‌تازگی از سوی نشر نون و با ترجمۀ علی سلامی منتشر و روانۀ بازار کتاب شد.

این رمان که در مرداد 1400 به زبان انگلیسی منتشر شد، داستان دو نوجوان را روایت می‌کند؛ راستان عاشقانۀ یک پسر مسیحی و یک دختر مسلمان که در میکده‌ای داخل جزیره‌ای که وطن می‌نامند، با هم ملاقات می‌کنند. کوستاس و دفنه در سایۀ عشقشان رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند، درخت انجیری از شکافی در سقف این میکده برافراشته است که شاهد ملاقات‌های مخفیانه و سرخوشانهٔ آن‌ها است. وقتی جنگ آغاز می‌شود و پایتخت به خاکستر و آوار بدل می‌شود، این دو دل داده ناپدید می‌شوند و درخت همان جا باقی می‌ماند. سال‌ها بعد، کوستاس به دنبال عشق گمشده‌اش به جزیره بازمی‌گردد …

جزیره درختان گمشده داستانی است تکان‌دهنده و شاعرانه دربارهٔ عشق، جدایی، تعالی، تاریخ و طبیعت، برخی معتقدند این بهترین اثری است که الیف شافاک تاکنون نوشته است.

روایت‌های داستان را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد؛ آنچه که از زبان درخت انجیری تعریف می‌شود که در تمام آن سال‌ها شاهد همه وقایع بوده و به‌صورت راوی بی‌طرفی وقایع را برایمان روایت می‌کند، راوی سوم‌شخص که روایت‌های مربوط به حال یعنی اواخر دهه 2010 را از لندن روایت می‌کند و راوی سوم شخصی که وقایع سال 1974 را از قبرس تعریف می‌کند. روایت‌ها در عین اینکه شیفت زمانی دارند؛ ولی چنان درهم تنیده‌اند که خواننده را سوار بر قایق در دریایی آرام به‌پیش می‌برند. شخصیت‌های این کتاب زیاد نیستند؛ اما در جریان داستان به گذشته این آدم‌ها سفر می‌کنیم. اینکه در چه محیطی، در چه خانواده و فضایی زندگی و رشد کردند، همه‌وهمه کم‌کم در طول کتاب برای خواننده روشن می‌شود و ما با این افراد به‌تدریج آشنا می‌شویم. فضای کتاب درعین‌حال که به ناآرامی‌ها و مسائل تاریخی سیاسی قبرس می‌پردازد و نگرانی‌ها و تیرگی‌های آن سال‌ها را به‌خوبی به تصویر می‌کشد، روایتی عاشقانه را نیز در خود گنجانده که شیرینی خود را دارد.

الیف شافاک (زادۀ ۲۵ اکتبر ۱۹۷۱ استراسبورگ فرانسه) نویسنده‌ای ترک‌تبار است. او از دانشگاه تکنیک اورتا دو غوی آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق‌لیسانس مطالعات زنان و دکترای علوم سیاسی گرفت. او در هنگام تحصیل در دورهٔ فوق‌لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد. پس از اتمام دورهٔ دکترا به استانبول آمد و آینه‌های شهر را نوشت.

رمان‌های مرید معمار و ده دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب قبلاً از همین منتشر و نویسنده منتشر شده است.

 654 total views,  3 views today

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا به مشاوره نیاز دارید؟

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره میتوانید با شمارۀ واتساپ ذیل تماس حاصل فرمایید.
 

09206107705

 

اسکرول به بالا