دارالترجمه رسمی آذرین (1165 شریعتی | قلهک)

آزمون ناتی چیست و چگونه برگزار می‌شود

آزمون ناتی چیست؟

آزمون ناتی CCL The Credentialed Community Language Test (CCL) مناسب افرادی است که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند. چرا که با کسب نمره حداقل 63 در این آزمون، می‌توانید 5 امتیاز به امتیازات مهاجرت خود به‌منظور اخذ ویزا کمک کنید. آزمون ناتی CCL صرفاً به افزایش امتیاز شما کمک می‌کند و اعتبار دیگری مثل دادن مهر ناتی و اینکه شخص شرکت‌کننده به‌عنوان مترجم رسمی مطرح شود را ندارد. در این جا به توضیح آزمون ناتی CCL می‌پردازیم.

فرمت آزمون ناتی

آزمون ناتی به‌صورت شفاهی از طریق اینترنت و با کامپیوتر انجام می‌گیرد. ناتی در قالب دو دیالوگ است که هر دیالوگ شامل یک مکالمه بین یک فرد انگلیسی‌زبان (Native) و یک فرد غیرانگلیسی زبان (LOTE) می‌باشد. هر دیالوگ به تقریباً 8 بخش (segment) تقسیم می‌شود به‌عنوان‌مثال: سلام، خوشحال میشم کمکتون کنم بفرمایید بنشینید. (یک Segment می‌باشد.) هر بخش حدود 35 کلمه دارد و هر دیالوگ تقریباً 300 کلمه است. قبل از هر دیالوگ شرح کوتاهی از موضوع آن داده می‌شود. پس از پخش فایل صوتی هر بخش صدای بوق می‌شنوید که بعد از آن فرصت پاسخگویی شماست. زمان‌بندی هر دیالوگ 10 دقیقه است که مجموع زمان امتحان 20 دقیقه است.

 شرایط مکانی و تجهیزات آزمون ناتی

ابتدا می‌بایست محیطی عاری از هرگونه صدای زمینه‌ای را فراهم کنید. هیچ‌گونه یادداشت و نوشته روی میز شما نباشد. فقط تعدادی برگه A4 که بتوانید حین امتحان نت برداری کنید. همچنین بهتر است به‌جای موبایل و تبلت از کامپیوتر و یا لپ‌تاپ استفاده نمایید. طبق قوانین درج شده در سایت ناتی اتصال به اینترنت از طریق hot spot موبایل ممنوع است پس از اتصال کامپیوتر خود به وای‌فای و داشتن سرعت اینترنت مطلوب (حداقل 1.2 مگابیت بر ثانیه) اطمینان حاصل نمایید. از مرورگر کروم و یا مایکروسافت اج استفاده نمایید. حتماً از درست بودن هدست و میکروفون و دوربین دستگاه خود مطمئن شوید. یادتان باشد استفاده اسپیکرهای بلوتوثی ممنوع است. شرکت در جلسه آزمون از طریق مایکروسافت team است.

 هزینه و ثبت‌نام آزمون ناتی

هزینه این آزمون 800 دلار استرالیا است که نیاز است از طریق کارت اعتباری و یا هر روش پرداخت ارزی دیگری از آن استفاده کرد. جهت ثبت‌نام نیاز است با واردشدن در سایت naati.com.au یک پروفایل برای خود بسازید. پس از تکمیل مشخصات، آپلود مدارک و پرداخت هزینه آزمون تا یک هفته زمان دارید که تاریخ و ساعت آزمون را بوک نمایید. در تکمیل مشخصات هدف از شرکت در آزمون را افزایش امتیاز مهاجرت درج نمایید. یادتان باشد ساعت نمایش‌داده‌شده به‌وقت استرالیا است.

قوانین شرکت در ناتی

در ادامه به توضیح قوانین در مراحل مختلف آزمون پرداخته شده است. همچنین طبق سایت ناتی این آزمون تا 30 دسامبر 2020 تنها به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود.

 قوانین شروع آزمون

قبل از شروع به امتحان مراقب (invigilator) از شما می‌خواهد 360 درجه مکانی که هستید را رو به web cam به وی نشان دهید تا به‌غیراز کامپیوتر یا لپ‌تاپ وسیله الکترونیکی دیگری روشن نباشد. همچنین گوشی موبایلتان را در حالت خاموش نیاز است که نمایش دهید. دست‌ها را جلوی web cam بگیرید تا هرگونه ساعت هوشمند روی دست شما نباشد. برای شروع از شما توسط وب کم عکس‌برداری می‌شود. پاسپورت را می‌بایست جهت تطبیق و عکس‌برداری نمایش دهید. درجه صدا را باید در ابتدا تنظیم نمایید. هدفون و عینک خود را هم باید نشان دهید. چنانچه شخصی از سمعک استفاده می‌کند حتماً می‌بایست در زمان پرکردن فرم اعلام کند تا از سازمان حدود 1 هفته قبل از آزمون عکس‌هایی از مدل‌های سمعک‌های مجاز برای شخص ایمیل خواهد شد. کل آزمون جهت ارزیابی ضبط می‌شود.

قوانین حین آزمون

در هر دیالوگ تنها یکبار می‌توانید درخواست تکرار پخش صدای segment را دهید. پس در استفاده از این فرصت هوشمندانه عمل کنید. اگر در طول آزمون متوجه خطای خود شدید می‌توانید آن را اصلاح کنید و هرگونه تصحیح می‌بایست از جمله مناسب استفاده شود مانند:  Sorry, I’ll just say that part again. سعی کنید این موضوع بیش از یکی دو بار در هر دیالوگ تکرار نشود. تحت هیچ شرایطی تقلب و یا رکورد سؤال جهت share آن با افراد دیگر نباید صورت گیرد. در صورت اثبات این امر بدون بازگشت هزینه امتحان کنسل شده و تا چند ماه محروم از شرکت دوباره در آزمون خواهید بود. زبان گفتار شما می‌بایست به شکل consultative باشد. یعنی نه به شکل خیلی محاوره‌ای و نه خیلی کتابی و رسمی. در مورد دیالوگ‌ها نباید از مراقب توضیحی بخواهید.

 قوانین کنسلی و تغییر تاریخ آزمون

تا یک هفته قبل از آزمون تغییر تاریخ تا چند بار بدون هزینه انجام می‌گیرد. همچنین تا یک هفته قبل از آزمون کنسلی با بازگشت 75 درصد هزینه آزمون انجام می‌گیرد. اما دیرتر از یک هفته، هزینه آزمون سوخت کامل می‌شود. اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای بیفتد صبح آن روز باید به مرکز ناتی با پیوست مستندات ایمیل دهید.

 تصحیح و نمره دهی ناتی

نمره شما در این آزمون بر اساس دو فاکتور سنجیده می‌شود که یکی language quality یعنی میزان تسلط شما روی زبان انگلیسی و زبان لاته است. فاکتور دوم language register به معنی سطح استفاده از لغات و اصطلاحات متناسب با موقعیت اجتماعی ارائه شده در دیالوگ است. هر مکالمه 45 نمره دارد که در مجموع آزمون ناتی از 90 نمره است. شرایط نمره دهی به این صورت است که حتماً می‌بایست در هر دیالوگ 29 نمره کسب شود و شرط دوم این است که مجموع نمره دو دیالوگ باید حداقل 63 شود. (پس اگر در یک دیالوگ 24 و در دیگری 39 را کسب کنید همچنان مردود می‌شوید!) در صورت عدم برقراری هر یک از شروط مذکور به‌تنهایی متأسفانه متقاضی مردود اعلام می‌شود.

خطاهای آزمون ناتی

خطاهایی که باعث کسر نمره داوطلب می‌شوند عبارتند از:

  • بی‌دقتی؛ به معنی عدم انتقال صحیح اطلاعات از یک زبان به زبان دیگر
  • تحریف کردن (حذف یا اضافه‌کردن)
  • انتخاب کلمات نامناسب به شکلی که بر مفهوم کلمه موردنظر تأثیر منفی داشته باشد
  • اشتباهات گرامری
  • تلفظ غلط کلمات
  • مکث بیشتر از 5 ثانیه منجر به ازدست‌دادن نمره خواهد شد.

نتیجه آزمون ناتی

حداقل 2 ممتحن آزمون را به‌صورت جداگانه ارزیابی می‌کنند که اگر نمره‌ها نزدیک بهم باشد میانگین نمرات را به‌عنوان نمره اصلی در نظر گرفته خواهد شد اما اگر نمرات اختلاف زیادی داشته باشد ممتحن سوم مجدداً تصحیح خواهد کرد. نتایج آزمون از 8 الی 10 هفته برای داوطلبین از طریق ایمیل ارسال خواهد شد. قبل از اعلام نتیجه نمی‌توانید مجدداً در آزمون ناتی شرکت نمایید. نتیجه این آزمون تا 3 سال معتبر است. اعلام نتیجه آزمون سه حالت دارد: passed نمره 63 و بالاتر – marginal fail 55 – 62.5 – clear fail نمرات کمتر از 55. در صورتی که نسبت به نمره خود اعتراض دارید (معمولاً وقتی نمره شما در بازه marginal fail است می‌توانید اعتراض کنید) ابتدا تقاضای بازبینی می‌دهید که هزینه آن 180 دلار استرالیا می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب سایت

دارالترجمه رسمی دولت (شهید کلاهدوز)
وبلاگ

دارالترجمه رسمی دولت

بسیاری از ساکنان محدوده خیابان دولت، برای انجام امور مختلف از اخذ پذیرش دانشگاه ها (اپلای تحصیلی) و مهاجرت گرفته تا سفرهای توریستی و امور

مهاجرت،آمریکا،سفارت،آذرین،ترجمه،دارالترجمه رسمی
مهاجرت

ترجمه مدارک برای سفارت آمریکا

مستقل از اینکه برای چه نوع ویزایی اقدام کرده باشید، باید بدانید که ترجمه مدارک کاری لازم است و هرکس باید آن را برای دریافت

ترجمه رسمی شناسنامه،دالترجمه فوری،دالترجمه رسمی در قلهک،قلهک،دالترجمه رسمی در تجریش،تجریش
مهاجرت

ترجمه رسمی مدارک کانادا

قبل از هر چیز باید بدانیم که ترجمه رسمی به چه زبانی برای سفارت کانادا لازم است؟ آیا نیاز است که مدارک ترجمه شده را